POMERANČOVNÍK HOŘKÝ
Citrus aurantium
Bývá také nazýván Divoký pomeranč, Bitter orange nebo Bigarádie. Pochází z jihovýchodní Asie odkud byl rozšířen do mnoha částí světa. Roste divoce v přírodě na Floridě a Bahamách. Ve Španělsku se pěstuje od 10.století.
Používají se listy, výhonky, květy i plody. Především k výrobě marmelád, rozpouštědel, ochucovadel a esenciálních olejů pro výrobu parfémů. V bylinné medicíně, díky obsahu synefrinu, jako stimulant potlačující chuť k jídlu.
Synefrin je látka podobná adrenalinu a efedrinu, ale na rozdíl od efedrinu nemá nežádoucí účinky. Při vyšších dávkách efedrinu dochází ke zvýšení tlaku a bušení srdce. Synefrin takové problémy nezpůsobuje. Používá se především k odbourávání tuku a celkové energizaci organismu.
Vyzkoušela jsem potravinový doplněk Synephrine od Nutrendu. Více zde:
Čaj z divokého pomeranče se používá k detoxikaci a posílení organismu. Také při chřipkách, nachlazeních a horečkách pro lepší pocení a odkašlávání. Zevně se používá k regeneraci pokožky.
V tradiční čínské medicíně je znám jako Zhi shi, bylina která rozpohybuje stagnaci čchi. Vstupuje do drah tlustého střeva sleziny a žaludku. Uvolňuje tlaky ve střevech, rozpouští hlen a zatvrdliny v zažívacím traktu a stimuluje trávení.